بانجی در سال ۲۰۰۱ اولین نسخه از سری هیلو را عرضه کرد و دنیای جدیدی را جلوی گیمرها قرار داد که تا به امروز توانسته میلیون‏‌ها گیمر را به‏ طرف خود جذب کند. بانجی بعد از ساخت ۳گانه‏‌ی اصلی،‌ یک اسپین اف از نسخه سوم بازی به اسم ODST و در سال ۲۰۱۰ آخرین بازی خود را از سری هیلو به اسم ریچ عرضه کرد.

کاور بازی Halo 4 - نکست 4 گیم

نام: Halo 4

ناشر: Microsoft Studios

سازنده: Industries 343

پلتفرم: Xbox One، Xbox 360

مایکروسافت برای ساخت ادامه‌‏ی سری هیلو، بهترین‌های صنعت بازی‌سازی را در یک جا جمع کرد و استودیوی ۳۴۳ را تاسیس کرد.  افرادی از استودیو‎های همچون راکستار گیمز، گوریلا، پاندمیک و لوکاس فیلم در این شرکت کنار هم گرد آمده‎اند که از میان آنها می‎توانیم به فرنک اُ کانر (کارگردان سری بازی هیلو ) و سوتارو توجیما (کارگردان بخش صداگذاری در کوجیما پروداکشنز) اشاره کنیم. ۳۴۳ کار خود را با عرضه کردن چند DLC برای بخش چند نفره ریچ و یک اپلیکیشن به نام HALO Waypoint شروع کرد و طولی نکشید که سه‌گانه‌‏ی جدید هیلو معرفی شد و هیلو ۴ نیز به نمایش در آمد. در همین راستا، ۳۴۳ با بازسازی کردن اولین نسخه‌‏ی هیلو توانست اعتماد طرفدارن بازی را به دست آورد، اما همچنان افراد زیادی از هیلو ۴ ترس داشتند که آیا ۳۴۳ قادر به تکرار موفقیت بانجی است؟

تصویری از داخل بازی Halo 4 - نکست 4 گیم

در ابتدای بازی یک فیلم CG پخش شده که یکی از کاراکترهای‎ کلیدی داستان سری هیلو را نشان می‌دهد؛ دکتر کاترین هالزی که به‏ خاطر آزمایش‎های که بر روی کودکان، برای ساختن سربازهای اسپارتان انجام داده دستگیر شده و از او در این مورد پرس‌‏وجو می‎شود. این فیلم هم‏چنین مروری است بر اتفاقات نسخه‌های قبلی‌، تا گیمر با محیط بازی آشنا شود. داستان بازی ۴ سال بعد از وقایع هیلو ۳ شروع می‌شود که مستر چیف همراه با هوش مصنوعی کرتانا در سفینه‌‏ی «فروارد اینتو داون» در هوا معلق‌ هستند تا شاید کسی‌ آنها را پیدا کند که ناگهان سفینه‎ی آنها به یکی‌ از سرزمین‌های «فور رانر» به اسم ‏ «رکوام» نزدیک می‎شود و کرتانا مجبور می‏‌شود مستر چیف را از خواب مصنوعی بیدار کند …
هیلو دارای داستانی بسیار غنی، کامل و پر از رمز و راز است که سوالات زیادی را در ذهن شما ایجاد می‌کند. روایت داستانی هیلو ۴ نیز بی‎نقص است و این بار به‌‏خاطر موقعیت‌هایی‌ که مستر چیف و کرتانا در آن قرار می‎گیرند بار درام داستان بیشتر شده و همچنین شاهد صحنه‌های سینمایی بیشتری هستیم.

نمایی از بازی Halo 4 - نکست 4 گیم

نهایت اوج داستان زمانی است که شما برای اولین بار (در سری هیلو ) با یکی از «فور رانرها» روبه رو می‎شوید، نژادی که حلقه‌های هیلو را ساختند و زمانی فرمانروایی کل کهکشان را به عهده داشتند و نقش خدا را ایفا می‌کردند! اسم این فور رانر، «دایدکت» است. او فرمانده‎ای ارتش فور رانر ها را بر عهده داشته اما به خاطر کارهایی که انجام داده در رکوام برای مدت زمان زیادی درحبس بوده است. هدف او باز گرداندن قدرت به نژاد خود است اما انسان‏‌ها مانع رسیدن او به هدفش شده‌اند.
داستان بازی برای تازه واردان در سری هیلو کمی گیج کننده خواهد بود و البته شاید خیلی از طرفداران هیلو هم نکات کلیدی داستان را کاملا متوجه نشوند! در بازی کاراکترهای جدیدی اضافه شده است که ۳۴۳ برای ‎آشنایی بیشتر گیمرها با پیشینه‌‏ی آنها سریالی ۵ قسمتی به نام «فوروارد این تو داون» را قبل از عرضه‌‏ی بازی پخش کرد.  می‎شود گفت با این کار یک قدم هیلو به هالیوود نزدیک‌تر شد و شاید در آینده‌‏ای نزدیک بتوانیم شاهد فیلم سینمایی بر مبنای دنیای هیلو نیز باشیم.

موجودات عجیب در بازی Halo 4 - نکست ۴ گیم

هیلو گیم‌پلی منحصر به فردی نسبت به اول شخص های امروزی دارد. ۳۴۳ سعی کرد با نگه داشتن هسته‏‌ی اصلی بازی تغییراتی نیز در آن ایجاد کند. برعکس خیلی از باز‌ی‌های خطی امروزی که سعی می‌کنند عنوانی سینمایی همراه با قسمت‌های زیاد را ارائه دهند، هیلو همچنان گیم‌پلی و محیط‌های سند باکس خود را حفظ کرده و با انواع وسایل نقلیه و سلاح‌ها و قرار دادن گیمر در موقعیت‌های مختلف کاری می‌کند تا خودش صحنه‌های سینمایی‎اش را بسازد و آن‎طور که می‎خواهد بازی را پیش ببرد.
در ریچ، قابلیت‌هایی به بازی اضافه شده بود که می‌توانیم به نامریی شدن و جت پک اشاره کنیم. حال در قابلیت‌ها تنوع بیشتری وجود دارد تا آزادی عمل بیشتری را به گیمر بدهد. یکی از این قابلیت‌های جدید «پروتین ویژن» است که شما می‌توانید با آن دشمنانتان را از پشت اجسام مختلف ببینید.
حرکات اساسینیت نیز برگشته‌اند و شما می‌توانید بر روی تمام دشمنان این حرکات را انجام دهید. در حالت چند نفره نیز برای اجرای این حرکات می‌توانید Xp بشتری بگیرید و یکی از حرکات جدید اساسینیت در مود Capture The Flag است که شما می‌توانید با پرچم، حریف خود را اساسینیت کنید!

تصویر ربات در بازی Halo 4 - نکست 4 گیم

وسایل نقلیه نیز‎ همانند قبل نقش پرنگی در بازی دارند که این بار به بازی یک ربات به اسم «مانتیس» نیز اضافه شده است. این ربات در یک دست ماشین گان و در دست دیگرش راکت لانچر دارد که می‌تواند همزمان ۵ موشک به طرف دشمن شلیک کند و با کوبیدن پای خود بر زمین دشمن را له کند. (Mantis در بخش چند نفره نیز قابل استفاده است)
با وجود تغییراتی که در بازی ایجاد شده نژاد جدیدی به اسم پروتین به بازی اضافه شده که تشکیل شده از: Knights ،Crawlers و Watcherها.

نمایی از حمله‌ی دو شخصیت در بازی Halo 4 - نکست 4 گیم

با اضافه شدن نژاد Promethean Knight تنوع در سلاح های بازی نیز بیشتر شده، به همین دلیل تغییرات زیادی در بالانس آنها صورت گرفته تا گیمر در طول بازی از همه‎ی آنها استفاده کند و هم‎چنان همانند قبل وقتی سلاح‎های سنگین را بردارید، دید بازی حالت سوم شخص خواهد بود. هوش مصنوعی بازی نیز همانند نسخه‏‌های قبلی آن بسیار عالی است. این در حالی به وضوح دیده می‎شود که حتی دشمنان در درجات سختی بالا با تکرار مرحله باز شما را غافل‏‎گیر می‎کنند؛ به طور مثال، وقتی یک Knight سپر خود را از دست می‎دهد Crawlerها به طرف شما حمله ‏ور می‎شوند و خود را فدا می‎کنند تا Knight بتواند به عقب برود و خود را ترمیم کند! و البته هم‎چنان وقتی الیت‌ها را می‎کشید گرانت‌ها پا به فرار می‎گذارند اما این بار امکان دارد به خاطر ترسشان یارهای خود را بکشند. درجه سختی «افسانه‌ای» در سری بازی هیلو همیشه به خاطر هوش مصنوعی خوب دشمنان بسیار سخت بوده است، اما به‏ خاطر سلاح‏‌های زیاد و هم‏چنین آزادی عمل بیشتر در میدان جنگ، استراتژی‎های بیشتری جلوی روی شما قرار داده شده که اگر بتوانید از آنها به درستی استفاده کنید، سختی بازی نیز به مراتب کمتر خواهد شد. به همین دلیل می‏‌توان گفت هیلو ۴ آسان‌ترین بازی در سری هیلو است! اما همیشه با فعال کردن «اسکال‌»ها می‏‌توانید برای خودتان بازی را سخت تر کنید؛ به‎طور مثال یکی از «اسکال‌»ها به اسم Tough Luck باعث می‏‌شود تا دشمن‌های شما همیشه به طرف شما حمله‌ور شده و به هیچ عنوان عقب‌نشینی نکنند.

تیراندازی کردن در بازی Halo 4 - نکست 4 گیم

آبی و قرمز!

یکی از دلایل موفقیت هیلو بخش چند نفره آن است که از بالانس بالایی برخوردار است که بیشتر بر روی تجربه و حرفه‌‏ای بودن گیمر متکی است.
در هیلو ۴ بخش چند نفره نیز نسبت به نسخه‌های قبلی دست خوش تغییرات زیادی بوده و این بار در قسمت Odd Ball شما می‌توانید به صورت تیمی بازی کنید و اسم مود Infection به Flood تغییر کرده و فقط کسانی که به ویروس مبتلا شده‌اند ارمورشان سبز نمی‌‏شود بلکه شکل آنها نیز به کلی تغییر و یک طرف بدنشان توسط Flood ویروسی شده و یکی از دستانشان حالت شمشیر به خود می‏‌گیرد.
بزرگترین مود بازی Big team infinity slayer است که دو تیم ۸ نفره در نقشه‌های بزرگ به مصاف هم می‏‌روند. در این مود تمام وسایل نقلیه در دسترس شما هستند. این بار مود Forge آزادی بیشتری به شما می‌‏دهد تا بتوانید تا با وسایلی که در اختیار شما قرار داده شده است هر چیزی را در دنیای هیلو بسازید؛ از بازی فوتبال و گلف گرفته تا برج ایفل و مسابقات ماشین‌رانی! البته می‌توانید ساخته‌های خود را با دوستانتان به اشتراک بگذارید و یا از ساخته‏‌های دیگران نیز استفاده کنید.

جلوه‌ی شب رد بازی Halo 4 - نکست 4 گیم

بازی تمام مسابقات شما را ضبط می‌کند و می‌توانید فیلم بازی‏ خود را در بخش تئاتر تماشا کنید و از صحنه‌های مورد علاقه‎ی خود عکس بگیرید و آنها را ضبط کرده و مانند Forge آنها را به اشتراک بگذارید. متاسفانه بخش Fire Fight از بازی حذف ‎شده و به ‏جای آن بخش جالبی به اسم Spartan Ops به بازی اضافه کرده‌‏اند.
این بخش جدید که که به صورت همکاری چهار نفره نیز قابل بازی است مانند سریال بوده که با وصل شدن به شبکه‎ی Xbox Live هر هفته ۵ مرحله با یک فیلم CG به بازی شما اضافه می‌شود. اسپارتان اُپس داستان دیگری را کنار داستان اصلی بازی روایت می‌‏کند؛ به این صورت که ارتش Covenant اعتقاد دارد سیاره‌‏ی requiem متعلق به خودشان و خدایانشان بوده و در حال حاضر آنها در حال تصرف کردن آن سیاره هستند. ارتش UNSC نیز برای مقابله با کاواننت به رکوام فرستاده می‏‌شود تا جلوی آنها را بگیرد.

در هفته نیز چالش‌های برای بخش‌های مختلف بازی تعیین می‏‌کنند که باعث می‌شود شما بخش‏‌های مختلف بازی را تکرار کنید و در مقابل به شما XP داده می‏‌شود؛ به ‎طور مثال از شما خواسته می‏‌شود که یک مرحله را بر روی درجه سختی «افسانه‌ای» همراه با فعال کردن یک اسکال بروید یا ۱۰ نفر را در بخش چند نفره ترور کنید. شما با بالا رفتن ترازتان، «اسپارتان پوینت» به دست می‌آورید که با آن می‏‌توانید برای خود انواع پرک و سلاح را خریداری کنید و loadout برای خود بسازید و برعکس ریچ برای شخصی‌سازی ظاهر اسپارتان خود، نباید مبلغی پرداخت کنید بلکه با بالا رفتن ترازتان و آزاد کردن مدال‏‌های مختلف در بازی می‏‌توانید قطعات جدیدی را برای سپر اسپارتان خود آزاد کرده و به تن کنید.

تصویر یکی از شخصیت‌های بازی Halo 4 - نکست 4 گیم

طراحی دنیای فراموش شده در بازی Halo 4

گرافیک بازی این بار دست خوش تغییرات زیادی شد. در کنار طراحی هنری عالی، گرافیک بازی به مراتب واقعی‏‌تر شده هم‏چنین به خاطر جو خاص سیاره‏‌ی requiem ما شاهد انواع مناطق کوهستانی، جنگلی و برفی هستیم که هر یک دارای تم رنگی و افکت‌‏های خاص خود است. از مهم‌ترین لوکیشن‌های بازی می‏‌توان به بناهای فوررانرها اشاره کرد.
طراحان بازی در ساخت این لوکیشن‌ها کار بزرگی انجام داده‌اند. ما در سری هیلو چند نمونه ‎ از ساخته‌های فور رانرها را قبلا مشاهده کرده بودیم، این بار آنها می‏‌بایست محیطی را طراحی می‏‌کردند که هم کاملا جدید باشد و در عین حال به طراحی‌های نسخه‌های قبلی هم شباهت داشته باشد. محیط بازی کاملا حس یک دنیای سای-فای را به شما می‏‌بخشد و شما به راحتی می‏‌توانید به شکوه و عظمت این نژاد قدیمی پی‎ ببرید.

به لطف بزرگ‌تر شدن محیط بازی تعداد دشمن‌هایی که در یک صحنه با آنها رو به‌‏رو می‏‌شوید بیشتر شده به همین خاطر گاهی شاهد مبارزاتی هستیم که خودمان در آن نقشی نداریم. بازی از فیزیک قابل قبولی برخوردار است و تا حدی که وقتی جسد دشمنان بر روی زمین می‏فتند فیزیک خود را از دست نداده و هر گونه انفجار یا ضربه‎ای باعث می‏‌شود آنها به اطراف پرت بشوند.

عکسی از بازی Halo 4 - نکست 4 گیم

متاسفانه به‌‏خاطر بالا رفتن جزییات و بزرگتر شدن محیط بازی، بافت‌های بازی به مراتب ضعیف‌تر از هیلوهای قبلی کار شده اما هم‏چنان در سطح قابل قبولی قرار دارد. تمام میان پرده‌های بازی با موتورگرافیکی بازی رندر شده و تمام حرکات صورت و بدن کاراکترها نیز موشن کپچر شده‌اند تا باورپزیرتر باشند. در کنار دشمنان و کاراکترهای بازی، مستر چیف در ۳ مرحله طراحی شده است. اسکلت بدن و پوست، پوششی که در زیر سپر به تن دارد، سپر و کلاه‎اش، وقت زیادی بر روی طراحی مفاصل و سپر آن صرف شده تا هرچه بیشتر قابل باور باشد؛ به ‏طور مثال سپری که روی دست چیف قرار دارد را طوری طراحی کرده‌اند که جلوی حرکات و سرعت او را نگیرد، تمام انگشتانش مانند بدنش به جز انگشت اشاره که برای شلیک کردن سلاح از آن استفاده می‏‌شود دارای روکش محافظتی است. با وجود جزییاتی که به آن اشاره کردیم مدل سازی او به راحتی با جزییات شخصیت بازی‌های سوم شخص قابل مقایسه است.

تصویر تغییرات مسترچیف در بازی Halo 4 - نکست 4 گیم

ارکستر خدایان

موسیقی بازی نیز مثل هیلو های قبلی عالی کار شده، بسیاری شاید نتوانند با موسیقی بازی همانند نسخه‌های قبلی ارتباط برقرار کنند اما به خاطر تغییراتی که در محیط بازی ایجاد شده تم موسیقی حالت مرموز و عجیبی پیدا کرده است تا بتواند حس نا‌آشنا بودن را به گیمر انتقال بدهد.
موسیقی بازی در صحنه‌های کلیدی و اکشن بازی به قدری عالی کار شده که هیجان بازی را افزایش می‌دهد. با وجود صدا گذاری عالی و به لطف موشن کپچر همراه با دیالوگ‌های پرمحتوا، بازی به راحتی می‌‏تواند حس فیلم‌های سینمایی را به شما انتقال بدهد. صدای دشمنان بازی نیز به اندازه‎ی کاراکترهای اصلی عالی کار شده است. همچنین تمام صداهای سلاح‌ها از شلیک تا تعویض خشاب نیز از نو ضبط شده.

منبع:NEXTFORGAME